Skip to content

409 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$411,000
Last Sale Date
Nov 18, 2019

Property Information

Block98
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
48%
Improvement Value:$64,200
52%
Total Assessment$123,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,485+2.0%
2024$9,295-1.7%
2023$9,457+0.7%
2022$9,391+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$411,000

From:

To:

Sq Ft1,928DeedBook 9464, Page 683NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1914