Skip to content

555 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 22, 2018

Property Information

Block126
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
45%
Improvement Value:$60,400
55%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,436+2.0%
2024$8,267-1.7%
2023$8,412+0.7%
2022$8,353+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 9352, Page 544Recorded10/26/2018

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4955, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1919