Skip to content

414 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1969

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block98
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
35%
Improvement Value:$116,500
65%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,891+9.3%
2024$13,625-1.7%
2023$13,863+0.7%
2022$13,766+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 9825, Page 105Recorded5/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 1969