Skip to content

520 49th StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Dec 13, 2005

Property Information

Block107
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,244
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
54%
Improvement Value:$81,000
46%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,494+2.0%
2024$13,225-1.7%
2023$13,456+0.7%
2022$13,361+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

Sq Ft2,244DeedBook 7778, Page 198Recorded1/11/2006

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,244DeedBook 7269, Page 188NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/20/2004

Property Built

Built

Year Built: 1967