Skip to content

267 Asbury-West PortalAsbury, NJ 08802

Built 1975

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 20, 1995

Property Information

Block32
Lot7
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1FS
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage1,928
Acreage3.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,900
35%
Improvement Value:$327,200
65%
Total Assessment$504,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,572+3.9%
2024$9,210+3.8%
2023$8,873+0.9%
2022$8,796+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,928DeedBook 1140, Page 26

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 1095, Page 466

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 979, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1975