Skip to content

273 Asbury-West Portal(Block 32 Lot 6)Asbury, NJ 08802

Built 1840
Farm (Regular)

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Aug 17, 2018

Property Information

Block32
Lot6
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,936
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
23%
Improvement Value:$536,200
77%
Total Assessment$694,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,500+3.9%
2024$14,915+3.8%
2023$14,368-4.8%
2022$15,098+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft2,936DeedBook 2448, Page 774Recorded9/17/2018

Property Sale

Sale
$466,000

From:

To:

Sq Ft2,936DeedBook 2396, Page 724Recorded2/14/2017

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 2147, Page 631

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 1221, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1840