Skip to content

383 Tunnel RoadAsbury, NJ 08802

Built 1975

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 27, 2017

Property Information

Block8
Lot32
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR1.5
Sq Footage1,590
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,800
34%
Improvement Value:$308,400
66%
Total Assessment$467,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,688+3.9%
2024$8,361+3.8%
2023$8,054+4.4%
2022$7,715+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,367DeedBook 2410, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1975