Skip to content

379 Tunnel RoadAsbury, NJ 08802

Built 1972

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 14, 1996

Property Information

Block8
Lot34
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1S-F-Z-2AG
Dwellings1
ZoningR1.5
Sq Footage1,710
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,500
38%
Improvement Value:$262,700
62%
Total Assessment$421,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,453+3.9%
2024$7,172+3.8%
2023$6,909+0.9%
2022$6,850+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,710DeedBook 1147, Page 360

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 1043, Page 448

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 998, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1972