Skip to content

34 Ridge Rd(Block 39 Lot 14)Whitehouse Station, NJ 08889

Built 1850
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block39
Lot14
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage1,890
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,500
29%
Improvement Value:$287,000
71%
Total Assessment$405,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,628+0.8%
2024$10,539+6.2%
2023$9,923-3.4%
2022$10,273+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$412,000
DeedBook 1226, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1850