Skip to content

42 Ridge RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1958

Last Sale Date
Jul 14, 2004

Property Information

Block39
Lot17
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage---
Acreage7.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,400
44%
Improvement Value:$229,600
56%
Total Assessment$411,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,772+0.8%
2024$10,682+6.2%
2023$10,057-9.0%
2022$11,051+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958