Skip to content

101 Pulaski RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1968

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 22, 1993

Property Information

Block39
Lot19
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage2,304
Acreage1.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,800
28%
Improvement Value:$288,200
72%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,234+0.9%
2024$10,146+6.4%
2023$9,538+2.7%
2022$9,290+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,304DeedBook 1098, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1968