Skip to content

19 County Line RdSomerville, NJ 08876

Built 1941

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 9, 2024

Property Information

Block39
Lot54
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningROM2
Sq Footage1,152
Acreage0.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,800
46%
Improvement Value:$129,700
54%
Total Assessment$238,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$6,251+9.6%
2019$5,702+2.4%
2018$5,566+1.6%
2017$5,477+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 2615, Page 292

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 980, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1941