Skip to content

3523 Rt 22Somerville, NJ 08876

Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Feb 15, 2002

Property Information

Block39
Lot59
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage---
Acreage5.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$396,300
64%
Improvement Value:$223,700
36%
Total Assessment$620,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,250+0.8%
2024$16,114+6.2%
2023$15,171-2.1%
2022$15,491+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

DeedBook 2030, Page 756

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 915, Page 314