Skip to content

22 Tannery RdSomerville, NJ 08876

Industrial

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Nov 24, 1992

Property Information

Block39
Lot61
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningROM2
Sq Footage---
Acreage3.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$370,300
20%
Improvement Value:$1,449,700
80%
Total Assessment$1,820,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,702+0.8%
2024$47,302+6.2%
2023$44,535+33.1%
2022$33,451+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,125,000

To:

DeedBook 1081, Page 842

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 931, Page 261