Skip to content

1180 Barley Sheaf Rd(Block 64 Lot 31)Flemington, NJ 08822

Built 1800
Farm (Regular)

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block64
Lot31
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage4,252
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
11%
Improvement Value:$650,200
89%
Total Assessment$728,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,086+0.8%
2024$18,926+6.2%
2023$17,819-2.5%
2022$18,267+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$790,000

To:

Sq Ft4,252DeedBook 2393, Page 309

Property Sale

Sale
$840,000
DeedBook 2041, Page 825

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 1078, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1800