Skip to content

37 Pleasant Run Rd(Block 64 Lot 40)Flemington, NJ 08822

Built 1836

Last Sale Date
Aug 10, 2017

Property Information

Block64
Lot40
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,836
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,600
22%
Improvement Value:$192,800
78%
Total Assessment$247,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,484+0.8%
2024$6,430+6.2%
2023$6,054+16.9%
2022$5,179+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 978, Page 1036

Property Built

Built

Year Built: 1836