Skip to content

1098 Barley Sheaf RdFlemington, NJ 08822

Built 1994

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block64
Lot53
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,732
Acreage5.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,800
26%
Improvement Value:$411,400
74%
Total Assessment$553,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,499+0.8%
2024$14,378+6.2%
2023$13,537+2.6%
2022$13,192+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft2,732DeedBook 2599, Page 112

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 1109, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1100, Page 418