Skip to content

970 Rt 523Flemington, NJ 08822

Built 1950

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 21, 2000

Property Information

Block64
Lot9
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,276
Acreage2.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,900
37%
Improvement Value:$168,800
63%
Total Assessment$267,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,016+0.8%
2024$6,958+6.2%
2023$6,551+32.8%
2022$4,933+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,276DeedBook 1243, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1950