Skip to content

24 Summer RdFlemington, NJ 08822

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2025

Property Information

Block75
Lot14
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage874
Acreage13.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
61%
Improvement Value:$136,800
39%
Total Assessment$346,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,090+0.9%
2024$9,013+6.2%
2023$8,486+4.9%
2022$8,089+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft874DeedBook 979, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1940