Skip to content

16 Cozy Ln(Block 75 Lot 40)Flemington, NJ 08822

Built 1920
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2012

Property Information

Block75
Lot40
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage868
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
38%
Improvement Value:$180,300
62%
Total Assessment$289,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,583+0.9%
2024$7,519+6.2%
2023$7,079+8.9%
2022$6,502+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920