Skip to content

21 Higginsville RdNeshanic Station, NJ 08853

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 1997

Property Information

Block93
Lot16
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings2
ZoningAR
Sq Footage2,016
Acreage2.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,200
46%
Improvement Value:$156,200
54%
Total Assessment$289,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,585+0.8%
2024$7,522+6.2%
2023$7,082+21.5%
2022$5,827+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940