Skip to content

7 Brookside PlFlemington, NJ 08822

Built 1952

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
May 30, 2008

Property Information

Block93
Lot35
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningVR
Sq Footage1,320
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,500
31%
Improvement Value:$198,400
69%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,520+0.9%
2024$7,457+6.2%
2023$7,020-7.0%
2022$7,548+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 2211, Page 384

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 1130, Page 654

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 989, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1952