Skip to content

2 Brookside PlFlemington, NJ 08822

Built 1951

Last Sale Price
$432,900
Last Sale Date
Jan 26, 2023

Property Information

Block93
Lot42
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningVR
Sq Footage1,128
Acreage1.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,300
45%
Improvement Value:$147,000
55%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,006+0.8%
2024$6,947+6.2%
2023$6,541-6.9%
2022$7,028+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$432,900

To:

Sq Ft1,128DeedBook 2587, Page 762

Property Sale

Sale
$284,000
DeedBook 2082, Page 30

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1094, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1951