Skip to content

15 Forest Hill DrFlemington, NJ 08822

Built 1954

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 9, 2023

Property Information

Block93
Lot49
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningVR
Sq Footage1,596
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
39%
Improvement Value:$175,900
61%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,520+0.9%
2024$7,457+6.2%
2023$7,020-16.6%
2022$8,421+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 2590, Page 720

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 2293, Page 591

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 1076, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1954