Skip to content

12 Forest Hill DrFlemington, NJ 08822

Built 1961

Last Sale Price
$543,000
Last Sale Date
Jan 12, 2026

Property Information

Block93
Lot59
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningVR
Sq Footage---
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,500
31%
Improvement Value:$217,200
69%
Total Assessment$314,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,248+0.8%
2024$8,179+6.2%
2023$7,701-2.5%
2022$7,894+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$543,000

To:

DeedBook 2656, Page 800

Property Built

Built

Year Built: 1961