Skip to content

476 Main StThree Bridges, NJ 08887

Built 1938

Last Sale Date
Jun 27, 1985

Property Information

Block93
Lot62
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningVR
Sq Footage1,831
Acreage1.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,700
31%
Improvement Value:$266,500
69%
Total Assessment$386,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,122+0.8%
2024$10,037+6.2%
2023$9,450+9.8%
2022$8,609+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938