Skip to content

6 Case AveThree Bridges, NJ 08887

Built 1900

Last Sale Price
$385,100
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block93
Lot75
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningVR
Sq Footage1,800
Acreage0.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,800
40%
Improvement Value:$154,700
60%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,775+0.8%
2024$6,718+6.2%
2023$6,326+9.0%
2022$5,805+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$385,100

To:

Sq Ft1,800DeedBook 2547, Page 145

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 2342, Page 629

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 1196, Page 732

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1027, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1900