Skip to content

4 Case AveThree Bridges, NJ 08887

Built 1880

Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block93
Lot76
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningVR
Sq Footage1,850
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,700
24%
Improvement Value:$231,600
76%
Total Assessment$305,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,002+0.8%
2024$7,935+6.2%
2023$7,471+30.1%
2022$5,744+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2259, Page 523

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 2011, Page 125

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 1133, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1880