Skip to content

410 Main StThree Bridges, NJ 08887

Built 1930

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
May 26, 1999

Property Information

Block93
Lot88
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings1
ZoningVR
Sq Footage5,176
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,700
19%
Improvement Value:$360,100
81%
Total Assessment$446,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,711+0.8%
2024$11,612+6.2%
2023$10,933+0.5%
2022$10,884+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500

To:

Sq Ft5,176DeedBook 1211, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1930