Skip to content

538 Old York RdFlemington, NJ 08822

Built 1953

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Oct 11, 2024

Property Information

Block93
Lot91
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,338
Acreage0.97

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,700
43%
Improvement Value:$144,500
57%
Total Assessment$254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,663+0.9%
2024$6,607+6.2%
2023$6,220+11.5%
2022$5,577+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,338DeedBook 2625, Page 533

Property Sale

Sale
$213,500
DeedBook 2019, Page 436

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 996, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1953