Skip to content

6 Dawes Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1943

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block101
Lot231
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,382
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
25%
Improvement Value:$174,000
75%
Total Assessment$230,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,077+6.4%
2024$8,533+5.4%
2023$8,099+1.4%
2022$7,983+30.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 6415, Page 1699Recorded9/29/2020

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 4952, Page 227

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1943