Skip to content

12 Wardman Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Oct 31, 2011

Property Information

Block103
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,834
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
29%
Improvement Value:$145,000
71%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,047+6.4%
2024$7,564+5.4%
2023$7,179+1.4%
2022$7,077+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 6128, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1960