Skip to content

6 Wardman Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$76,500
Last Sale Date
Jul 2, 2013

Property Information

Block103
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,066
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
30%
Improvement Value:$133,800
70%
Total Assessment$190,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,496+6.4%
2024$7,046+5.4%
2023$6,688+1.4%
2022$6,593+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$76,500

From:

To:

Sq Ft1,066DeedBook 6173, Page 1208Recorded7/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1960