Skip to content

8 Wardman Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 27, 2013

Property Information

Block103
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,607
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
29%
Improvement Value:$139,600
71%
Total Assessment$196,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,724+6.4%
2024$7,261+5.4%
2023$6,892+1.4%
2022$6,793+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,607DeedBook 6180, Page 1203Recorded10/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1960