Skip to content

77 Ewingville Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Jan 16, 1998

Property Information

Block104
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,035
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
34%
Improvement Value:$149,400
66%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,916+6.4%
2024$8,381+5.4%
2023$7,955+1.4%
2022$7,842+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 3322, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1962