Skip to content

46 Shelburne DrTrenton, NJ 08638

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Mar 19, 2025

Property Information

Block105.01
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,142
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
33%
Improvement Value:$118,200
67%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,930+6.4%
2024$6,514+5.4%
2023$6,183+1.4%
2022$6,095+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,142DeedBook 6589, Page 549Recorded4/28/2025

Property Built

Built

Year Built: 1955