Skip to content

5 Shelburne Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block105.03
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,118
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,700
36%
Improvement Value:$108,700
64%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,452+6.7%
2024$6,050+5.6%
2023$5,729+1.5%
2022$5,644+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,118DeedBook 6606, Page 126Recorded10/22/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960