Skip to content

208 Robbins AveTrenton, NJ 08638

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 24, 1994

Property Information

Block31
Lot324
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage4,000
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
21%
Improvement Value:$149,000
79%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,433+6.4%
2024$6,987+5.4%
2023$6,632+1.4%
2022$6,538+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 2871, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1968