Skip to content

28 Pennwood DrTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Jul 30, 2019

Property Information

Block118.02
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,695
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
34%
Improvement Value:$101,100
66%
Total Assessment$153,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,021-6.0%
2024$6,407+5.4%
2023$6,081+1.4%
2022$5,994+8.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$162,500
Sq Ft1,695DeedBook 6378, Page 1827Recorded8/26/2019

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4808, Page 69

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 3187, Page 303

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 2571, Page 474

Property Sale

Sale
$85,600
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950