Skip to content

1821 N Olden Ave Ext

Trenton, NJ 08638

Public Property

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block118
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$77,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$2,436+7.6%
2003$2,264-15.7%
2002$2,685-32.9%
2001$4,002+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 4335, Page 204

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook NaN, Page NaN