Skip to content

13 Pennroad Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2012

Property Information

Block119
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
27%
Improvement Value:$118,100
73%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,403+6.4%
2024$6,019+5.4%
2023$5,713+1.4%
2022$5,631+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 6104, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1956