Skip to content

71 Groveland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1953

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block122.01
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,296
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
27%
Improvement Value:$119,900
73%
Total Assessment$163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,423+6.4%
2024$6,037+5.4%
2023$5,730+1.4%
2022$5,649+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,296DeedBook 6485, Page 475Recorded5/12/2022

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,218DeedBook 6347, Page 702Recorded11/2/2018

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

Sq Ft1,218DeedBook 6196, Page 1720Recorded7/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1953