Skip to content

4 Iowana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2004

Property Information

Block122
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,056
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
31%
Improvement Value:$101,700
69%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,837+6.4%
2024$5,486+5.4%
2023$5,207+1.4%
2022$5,133+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2700, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1947