Skip to content

22 Iowana AveTrenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2018

Property Information

Block122
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,096
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
31%
Improvement Value:$108,000
69%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,175+6.4%
2024$5,804+5.4%
2023$5,509+1.4%
2022$5,431+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$108,500
DeedBook 3728, Page 147

Property Sale

SaleMulti
$111,500
DeedBook 2731, Page 171

Property Sale

SaleMulti
$114,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957