Skip to content

26 Iowana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2019

Property Information

Block122
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,360
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
29%
Improvement Value:$120,000
71%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,647+6.4%
2024$6,248+5.4%
2023$5,930+1.4%
2022$5,846+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 6275, Page 207Recorded1/31/2017

Property Built

Built

Year Built: 1957