Skip to content

34 Rosedale Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1918

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Jul 23, 1986

Property Information

Block83
Lot150
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,636
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
31%
Improvement Value:$117,400
69%
Total Assessment$171,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,737+6.4%
2024$6,333+5.4%
2023$6,011+1.4%
2022$5,925+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1918