Skip to content

5 Allison Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2005

Property Information

Block126
Lot517
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,548
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
27%
Improvement Value:$132,800
73%
Total Assessment$182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,162+6.4%
2024$6,732+5.4%
2023$6,390+1.4%
2022$6,299+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 2748, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1945