Skip to content

24 Hillman AveTrenton, NJ 08638

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2019

Property Information

Block126
Lot533
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,530
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
26%
Improvement Value:$140,400
74%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,414+7.0%
2024$6,928+5.4%
2023$6,576+1.4%
2022$6,482+6.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945