Skip to content

7 Garth AveTrenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Sep 13, 1984

Property Information

Block127
Lot494
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD+2FD
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,684
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,300
24%
Improvement Value:$183,900
76%
Total Assessment$243,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,565+6.4%
2024$8,991+5.4%
2023$8,534+1.4%
2022$8,412+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940