Skip to content

40 Hillman Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block127
Lot505
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,738
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
29%
Improvement Value:$138,300
71%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,689+6.4%
2024$7,228+5.4%
2023$6,860+1.4%
2022$6,762+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,738DeedBook 6500, Page 7Recorded9/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950